XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka ChopinaZaczęło się z miłości :) Narysowałam w moim notatniku, bodajże na trzecim etapie, Charlesa Richard-Hamelin - specjalnie włączyłam telewizor, bo słuchałam konkursu w radio. Arseny Tarasevich-Nikolaev się wtedy załapał - mam ich dwóch rysowanych analogowo :)

Przy finale miałam to szczęście, że mogłam usiąść przed telewizorem i porysować na żywo. Nie było prosto, kamer było kilka i musiałam być cierpliwa, żeby zobaczyć, ale się udało i to była radość olbrzymia chwytać w obrazek tych niezwykłych zdolnych ludzi. 

To jest rysowanie na żywo, mogą być błędy, ale jest z takiego rysowania mnóstwo radości i mam nadzieję, że tą radość i zachwyt mogłam oddać dalej.
Za: http://pl.chopincompetition2015.com/

20 października zakończyły się przesłuchania finałowe XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało nagrody i wyróżnienia.

NAGRODY GŁÓWNE:
I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO
II nagroda (25.000 €) i srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN
III nagroda (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU
IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU
V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG
VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN

WYRÓŻNIENIA (4000 €):
ALJOŠA JURINIĆ
AIMI KOBAYASHI
SZYMON NEHRING
GEORGIJS OSOKINSNAGRODY SPECJALNE:
Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3000 €) – SEONG-JIN CHO

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) –KATE LIU
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 €) – nie przyznano
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) – CHARLES RICHARD-HAMELIN

Przesłuchania 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów.
W Finałach wystąpiło 10 pianistów z 8 krajów, którzy wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, tylko jeden – Charles Richard-Hamelin - Koncert f-moll op. 21.
Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2014 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych Eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w Regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie przed jego rozpoczęciem. Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.


Komentarze